Policka instalacja bieli tytanowej od chwili swojego powstania należała do najmniej uciążliwych środowiskowo instalacji w Europie. Z powodu swojej lokalizacji niedopuszczalny był, praktykowany w basenie Morza Północnego i Śródziemnego, zrzut odpadowego kwasu pohydrolitycznego lub siarczanu żelazawego do otaczających wód.
Kwas pohydrolityczny do dzisiaj wykorzystywany jest do otrzymywania kwasu fosforowego, stosowanego dalej do produkcji nawozów fosforowych. Z kolei, siarczan żelazawy był odprowadzany na odpowiednio przygotowane składowiska, a w ostatniej dekadzie jest w pełni wykorzystywany do produkcji koagulantów do oczyszczania ścieków i wód.
Firma uruchomiła jedyną w Polsce instalację do suszenia siarczanu żelaza II, który jest produktem ubocznym powstającym przy produkcji bieli. Siarczan żelazawy w postaci suchej jest wykorzystywany w branży cementowej.
Wzbogacanie cementu suchym siarczanem żelazawym redukuje zawarty w cemencie chrom, który ma właściwości parzące i może powodować alergie. Obowiązek redukcji związków chromu nakłada na producentów cementu unijna dyrektywa.
W zakresie działań związanych z ograniczeniem uciążliwych emisji gazowych, m.in. uruchomiliśmy instalacje oczyszczania gazów pokalcynacyjnych i porozkładowych. Pozwoliło to dostosować zarówno instalację, jak i produkt do rygorystycznych wymagań Unii Europejskiej.
BAZA WIEDZY
Siarczan żelaza(II) jako półprodukt powstały podczas produkcji TiO2
Podczas procesu produkcji pigmentów dwutlenku tytanu wytwarzana jest szeroka gama półproduktów takich jak kwasy, sole, ciecze i gazy. Produkty te mogą być wykorzystane przez różne gałęzie gospodarki m.in rolnictwo, przetwórstwo chemiczne oraz budownictwo. Siarczan [...]
Odpadowy siarczan żelazawy – ceniony półprodukt w przemyśle chemicznym
Od wielu lat siarczan żelazawy wykorzystuje się do produkcji koagulantów do oczyszczania ścieków i wody. Służy on również do produkcji pigmentów żelazowych. W przemyśle cementowym używany jest jako środek redukujący sześciowartościowy chrom, który ma właściwości parzące i może [...]